به نماینده ی قانونی مالکان سرمایه شرکت در کرج بازرس می گویند. بازرس به وسیله مجمع عمومی مالکان سهام جهت سرپرستی بر راندمان مدیران معین می گردد توجه داشته باشید که بازرس بایستی شخص حقیقی باشد و هر شرکتی قادر می باشد یک شخص یا چندین بازرس داشته باشد که تعیین کننده آن اساسنامه می باشد.

بازرس مکلف می باشد با عنایت به اساسنامه شرکت و مصوبه های مجمع عمومی به صورت مداوم بر کار ها و تصمیم های مدیران سرپرستی کند و نظرهای خودش را در چارچوب بیانیه سالیانه تدوین کند و ان را به مجمع عمومی ارائه کند.

بر اساس این مبنا بازرس این اختیار را دارد به تمامی اسناد،مدارک،دفاتر و رسیدگی به حساب های شرکت را دسترسی داشته باشد. هم چنین بازرس مسئولیت دارد تا از بهبودی و واقعیت بیانیه  و اطلاعاتی را که هیأت مدیره در اختیار مجمع عمومی قرار می دهد اطمینان لازم را به دست بیاورد و در صورتی که با هر گونه تفاوت و یا اختلافی روبرو شد اطلاعات درست را به مجمع عمومی تسلیم نماید.

انتخاب و عزل بازرسان شرکت سهامی در کرج

مجمع عمومی عادی بازرسین را انتخاب می نماید.تعیین نخستین بازرس یا بازرسان شرکت سهامی عام در مجمع عمومی موسسین و تعیین  نخستین بازرس یا بازرسان شرکت سهامی خاص توسط سهام داران با تنظیم نمودن  صورتجلسه و امضای آن صورت می پذیرد. شایان ذکر است که تعیین بازرسان با بیشترین  نسبی انجام می شود. 

با عنایت و براساس ماده ی 146 اصلاحیه ی قانون تجارت،مجمع عمومی عادی بایستی یک بازرس یا چندین بازرس جانشین را  هم انتخاب نماید  تا در صورت معافیت  یا فوت یا کناره گیری یا محرومیت  شرایط یا عدم قبولی عنوان  به وسیله  بازرس یا بازرسین اصلی به منظور انجام وظیفه های  بازرسی احظار گردند.در رابطه با  تعیین بازرس جانشین ، بازرس جانشین به طور معمول با امضای صورت جلسه ی مجمع ،موافقت خود را اعلام  می نماید اما به خاطر این که حضور بازرس در شرکت مهم تر می باشد نقش و وجود او در شرکت ها و مجمع ها کم اهمیت تر می باشد.

مجمع عمومی عادی این اختیار را دارد  تا  در هر زمانی که صلاح بداند  بازرس یا بازرسین و حتی نخستیم  آن ها را که به تشریح  بالا  تعیین  شده اند،برکنار  نماید ؛مشروط به آن که  علی البدل  آن ها را تعیین نموده باشند.

به منظور آن که در  شرکت های سهامی بازرس را انتخاب نمایند بایستی از لیست بازرسانی که از جانب وزارت امور اقتصادی و دارایی جایز و مجاز  شده اند انجام شود.

بازرسانی که جایز می باشند  به وسیله  انجمنی که از نماینده وزیر اقتصاد(بعنوان رئیس) و نمایندگان وزیران دادگستری و کارهای  اقتصادی و دو نفر از سوی اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران تشکیل شده است معین می گردند.

با توجه به حکم ماده ی 106 قانون تجارت،تعیین مدیران بازرس یا بازرسین بایستی به صورت  صورتجلسه ای به مرجع ثبت شرکت ها ابلاغ شود.

جهت ثبت شرکت در کرج می توانید با مشاوران و کارشناسان گروه ثبت پایش در ارتباط باشید تا بتوانید کلیه مراحل را بدون نقص انجام دهید .

در این ماده بیان شده  است که:

در هنگامی که  تصمیم های  مجمع عمومی یکی از مواردی باشد که در ذیل عنوان شده است یک رونوشت  از صورت جلسه مجمع بایستی  به منظور  ثبت به مرجع ثبت شرکت ها ارسال شود.

 1. تعیین مدیران بازرس یا بازرسان.
 2. کاهش یا افزایش سرمایه.
 3. تغییرات اساسنامه.
 4. تصویب ترازنامه.
 5. ابطال شرکت و چگونگی تصفیه آن.

شرایط انتخاب بازرس شرکت سهامی در کرج

بازرسان جایز بایستی دربردارنده ی  شرایط ذیل باشد:

 1. بایستی دارای امتیاز محبوبیت و معروفیت باشد و سابقه سوءپیشنه کیفری نداشته باشد.
 2. بایستی حداقل مدرک تحصیلی لیسانس در یکی از رشته های دارای تناسب با وظیفه هایی که در اختیار آن ها گذاشته شده است.
 3. بایستی حداقل 5 سال سابقه کار مفید داشته باشد.
 4. نبایستی به نمایندگی در مجلس شورای اسلامی مشغولیتی داشته باشد.

افراد ممنوع الانتخاب به سمت بازرس

مطابق  ماده 147 اشخاصی که در  ذیل  بیان شده اند قادر نمی باشند به عنوان  بازرس شرکت سهامی معین  شوند:

 1. اشخاصی که در ماده ی 111 قانون تجارت ذکر شده اند (مستمندان ،ورشکستگان و محرومان از حقوق اجتماعی)
 2. اشخاصی که مدیر و یا مدیر عامل شرکت می باشند.
 3. خویشاوندان  سببی یا نسبی مدیران و مدیر عامل تا درجه سوم از طبقه اول و دوم قادر نمی باشند به عنوان بازرس انتخاب شوند..
 4. هر فردی که خود یا همسر از اشخاص ذکر شده در بند 2  حقوق دریافت می نماید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 6 آیین نامه اجرایی 11

  اختصاص وام خود اشتغالی در سال تولید کالای ایرانی

 • 21 فروردین

  همراه مشاور پایش

  افتتاح همراه مشاور پایش در جهت پاسخگویی 24 به نیازهای مشتریان

آخرین نظرات کاربران

 • گودرز تقوی

  درود. سپاس از ثبت شرکت اینجانب.

 • بهروز مرادی

  بسیار ممنون از مشاوره های تخصصی شما