هر شرکتی بایستی برای خود  اسم مخصوصی داشته  باشد. اسم شرکت مشخصه ای می باشد که هویت شرکت یا موسسه  را مشخص می نماید و سبب شناسایی شرکت/موسسه می گردد و تفکیک و تشخیص آن را از دیگر شرکت ها ممکن می کند.بعد از آن که اسم شزکت به ثبت رسید قانون این شرکت را به این نام می شناسد و او را شخصیتی حقوقی تلقی می کند و از آن حمایت می نماید.

موضوع و مبحث انتخاب اسم شرکت فرآیندی بسیار وقت گیر و زمان بر و در عین حال مهم می باشد. آشنایی با چندین ایده برای اسم شرکت و دانستن نکات مهم و بایدها و نبایدها در مورد انتخاب اسم شرکت ، به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

- در هنگام به ثبت رساندن شرکت انتخاب اسم مناسب یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین کارهایی می باشد که بایستی قبل از مبادرت به منظور هر کاری صورت بگیرد.

اسمی که هم برای شما به منظور شناخته شدن و هم برای پیروزی و موفقیت شرکت کمک نماید و هم چنین این قابلیت را داشته باشد تا مجوز های لازم به منظور ثبت شرکت را داشته باشد.

به همین دلیل مهم می باشد که درباره شرایطی که یک اسم شرکت به منظور به ثبت رسیدن داشته باشد را بدانید. بعد از آن قادر می باشید از اسم هایی که خودتان انتخاب کرده اید و یا گروه ثبت پایش به شما پیشنهاد می دهد یکی را انتخاب نمایید تا کارشناسان و مشاوران کاردان و خبره  گروه ثبت پایش شما را در این امر یاری نمایند.

انتخاب اسم شرکت

نکاتی که بایستی قبل از انتخاب اسم شرکت بدانید:

در هنگام انتخاب نمودن نام برند یا شرکت لازم می باشد که یک سری از مقررات و قوانین را رعایت نمایید به همین دلیل به منظور انتخاب اسم شرکت به نکته های ذیل توجه نمایید.

در انتخاب اسم شرکت بایستی به مواردی به شرح ذیل توجه نمایید:

 1. اسم شرکتی که انتخا ب می نمایید نبایستی در  گذشته به ثبت رسیده باشد و دربردارنده سابقه ثبتی باشد.
 2. اسم هایی که شما به منظور نام شرکت خود انتخاب می نمایید بایستی دربردارنده معنا باشد و با فرهنگ جمهوری اسلامی ایران مطابقت داشته باشد واسم هایی که با موازین اخلاقی و شرعی و شرعی در تضاد می باشند و یا رکیک و ناپسند می باشند قابلیت به ثبت رسیدن را ندارند.
 3. در انتخاب اسم شرکت از اسم های فارسی استفاده کنید به عنوان مثال به جای استفاده از کلماتی مانند سیستم از سامانه یا به جای استفاده از تکنولوژی از فناوری استفاده کنید. این اسامی باید در لغتنامه دهخدا و یا در فرهنگ معین وجود داشته باشند.
 4. اسم شرکت بایستی حداقل دربردارنده سه سیلاب (سه کلمه خاص باشد.)
 5. در میان سه سیلاب حداقل یکی از آن‌ها بایستی به صورت  اسم خاص باشد. اسم خاص اسمی می باشد  که به منظور یک شی یا موجود زنده به کار می‌رود. ثل اسم های  انسان‌ها، اسامی حیوانات، اسامی اماکن، اسامی مربوط به اشیا مانند میز و کامپیوتر.در انتخاب اسم شرکت هم می توان از اسم های اعداد استفاده کرد اما بایستی با حروف نوشته شوند مانند بیست. (هر چه تعداد اسم‌های خاص در نام شرکت بیشتر باشد احتمال ثبت آن بیشتر است.)

شرایط ممنوعه در اسم شرکت 

در انتخاب اسم شرکت نبایستی از مواردی به شرح ذیل استفاده نمایید:

 1. در هنگام انتخاب اسم شرکت نبایستی  از اسم ها و عنوان های دانشمندان و شعرا و مانند آن ها در عصر حاضر استفاده شود.
 2. در هنگام انتخاب اسم شرکت نبایستی از حروف کوتاه شده  یا کلمه های ترکیبی استفاده شود.
 3. در انتخاب اسم شرکت استفاده نمودن از نام‌های زیر به منظور اسم شرکت  قابل قبول نمی باشد:

ملی، ایران، ملت، کشور، انتظام، نظام، نفت، پتروشیمی، دادگستر، بنیاد، سازمان، مرکز، بهزیست، بانک، بسیج، جهاد، آسانسور، آژانس، ایثار، ایثارگران، شاهد، شهید، آزاده، جانبازان، تکنو، فامیلی، فیلتر، نیک، باور، میکروبرد، تست، استار، تک، مدرن، پیک، امنیت، کارواش، فانتزی، شهروند، اقتصاد، میهن، جوانان، ایمان، دکوراسیون، هدف، سپاه، تکنیک، دیتا، تک نو، تکنولوژی، اورست، مونتاژ، ونوس، دفتر، ایتال، بیو، کنترل،‌ متریک، مترلژی، وب.

نکات مهم در انتخاب اسم شرکت

بعضی از کلمه ها را می‌توان در اسم شرکت استفاده کرد اما بایستی به این نکته توجه داشته باشید که  آن‌ها جز سیلاب‌ها محسوب نمی گردند و در انتخاب نام شرکت بایستی از سه سیلاب دیگر هم استعمال گردد. این کلمه ها دربردارنده مواردی مانند : بهتر، برتر، نیک، خوب و..... می باشند و هم چنین دربرگیرنده اسم شهرها ،اعداد و رنگ ها و کلمه هایی می باشد که موضوع فعالیت را شرح می دهد مانند: بازرگانی-تجاری-خدماتی-ساختمانی-تولیدی.

کلماتی از قبیل: بنیاد، انجمن، کانون، تشکل، بانک، بهزیست، بهداشت، گمرک، ارشاد، تبلیغ، تبلیغات، فرهنگی هنری، صندوق قرض الحسنه، لیزینگ، هولدینگ و… در صورتی که به منظور اسم شرکت انتخاب شوند بایستی از مرجع های صلاحیتدار مجوز دریافت نمایند.

جهت مطالعه بیشتر در مورد اظهارنامه ثبت شرکت می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید .

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 6 آیین نامه اجرایی 11

  اختصاص وام خود اشتغالی در سال تولید کالای ایرانی

 • 21 فروردین

  همراه مشاور پایش

  افتتاح همراه مشاور پایش در جهت پاسخگویی 24 به نیازهای مشتریان

آخرین نظرات کاربران

 • گودرز تقوی

  درود. سپاس از ثبت شرکت اینجانب.

 • بهروز مرادی

  بسیار ممنون از مشاوره های تخصصی شما