شرکت تعاونی از گونه شرکت هایی است که با همکاری و هم یاری بین اشخاص حقیقی جهت فعالیت های مربوط به تولید و پخش در جهت اهدافی مانند توسعه و وبهبود و ضعیت اقتصادی – اجتماعی از طریق همکاری اعضا و یا رعایت قوانین قانونی مصوبه تشکیل می شود

چگونگی ثبت شرکت تعاونی در کرج و استان البرز

در قانون تجارت شرکتهای تعاونی از گونه شرکت های هشت گانه محسوب می شود . این شرکت ها دارای اعضای 7 نفر می باشند .که عضو مؤسس آن شرکت می باشند . سرمایه که باید در تشکیل شرکت تعاونی باید در نظر گرفته شود حداقل 500 هزار تومان باشد . که از این مبلغ سرمایه 51 درصد آن در آغاز ثبت پرداخت گردد . که باتوجه به متن اساسنامه الباقی آن باید الزامی تأدیه گردد . باتوجه به مجوز اداره وزارت تعاون و در اداره ثبت شرکت ها مقدر به ثبت می باشند .

نحوه و مراحل و مدارک ثبت شرکت های تعاونی در کرج و استان البرز

باتوجه به قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران تصویب شده است که حداقل 51 درصد از مبلغ سرمایه شرکت از طریق خود اعضا شرکت تأمین شود. یا می توان افزایش سرمایه را به صورتی که اشخاصی که عضو شرکت نیستند و با به صورت کمک همیاری می کنند . به عنوان مثال : ارگانهای دولتی از جمله بانک ها ، شهرداری ، شوراهای اسلامی کشوری ، بنیاد مستضعفین ، سایر شرکت های وابسته به دولت ، از طرق های مختلف یا وام های بدون بهره  و یا از روش های مشروع مانند همیاری ، تجارت و معامله اشتراکی ،مزارعه ، اقساطی  و صلح،اقدام به این عمل نمایند شرکتهای تعاونی گویند.

مدارک جهت ثبت شرکت تعاونی در کرج

 • اساسنامه تنظیم و به مهر و امضای اداره تعاون رسیده باشد ( تنظیم 3 نسخه )
 • صورت جلسه اولین مجمع عمومی ( تنظیم دو نسخه )
 • صورت جلسه هیأت مدیره ( تنظیم 2 نسخه )
 • تقاضانامه تعاونی ( تنظیم آن در دو نسخه )
 • شرکتنامه تعاونی ( تنظیم در دو نسخه )
 • تعیین نام شرکت به صورتی می باشد که 5 نام انتخاب کرده و در فرم تعیین نام آن ها به ترتین اولویت قید شود
 • گواهی تاییدیه بانکی مبنی بر مبلغ سرمایه سپرده در بانک
 • ارائه اصل مجوز ار اداره تعاون
 • نسخه و برابر اصل مدارک هوینی اعضا هیأت مدیره ( شناسنامه و کارت ملی )

شرکت های تعاونی باتوجه به اهداف و وظیفه های گوناگونی که دارند به د دسته تقسیم بندی می شوند :

1 ـ شرکت تعاونی تولیدی در کرج :

شرکت های اطلاق می شود که احداث واحد تولیدی در جهت توسعه کسب و کار در امور مربوط به کشاورزی ، دامداری ، دامپرری ، پرورش و صید ماهی ، شیلات صنعت ‚ معدن ‚ عمران شهری ‚ روستائی و عشایری و نظایر اینها فعالیت می کنند.

2ـ شرکت تعاونی توزیعی در کرج :

فعالیت های این شرکت ها به صورتی است که تهیه و توزیع کالا ، مسکن و سایر نیازهای شرکت را بر عهده داشته باشند .

از گونه شرکت هایی که در امور فعالیتی آنها تولید و توزیع را می باشد به شرکت های تولیدی و توزیعی می نامند . از لحاظ نوع عضویت به گونه هایی تقسیم می شوند:

1 ـ شرکت تعاونی عام در کرج

شرکت هایی گفته می شود که باتوجه به نوع فعالیتی شرکت تعاونی ،وزرات تعاون تعداد افراد را معین می کند . می توان گفت سهام به مردم واگذار شده که تعداد اعضای این شرکت به 500 نفر می رسد.

2 ـ شرکت تعاونی خاص در کرج

شرکت هایی که اعضای آن یک قشر از جامعه باشد . و تقسیم بندی سهام به صورت اشخاصی که واجد شرایط هستند مانند کشاورزان ، زنان ، پزشکان ، وکلای دادگستری ، اعضا هر صنف و مشاغل خاص واگذار می شود .

شرح مراحل تاسیس شرکت تعاونی در کرج

هیئت موسسین در شرکت های تعاونی برای به ثبت رساندن شرکت های تعاونی باید نسبت به شرایط قانونی و طرح پیشنهادی و تنظیم اساسنامه طبق قانون بخش تعاونی به عضویت افراد که صلاحیت شرایط را دار می باشند و هم چنین تشکیل اولین مجمع عمومی عادی که در آن اساسنامه شرکت تنظیم و هیأت مدیره و بازرس و سایر مجمع اقدام نمایند .

در طرح پیشنهادی هیئت مؤسس بررسی های لازم را در ارائه و ضرورت های ثبت شرکت تعاونی در کرج و دلایلی که توجیح آن را اثبات نماید مبنی بر اهداف تأسیس شرکت تهاونی و با برنامه ریزی های مصوب جمهوری اسلامی ایران هم چنین بیان سرمایه ثابت در گردش مورد نیاز طرح تعداد و مشخصات داوطلبان، قید میزان سهم لازم التأدیه هر عضو، سوابق و مهارتهای آنان در رشته فعالیت موردنظر، نام شعبه صندوق تعاون برای افتتاح حسابهای تعاونی را ذکر نموده و با معرفی نماینده تام‌الاختیار به اداره کل تعاون کرج ارائه می‌نماید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 6 آیین نامه اجرایی 11

  اختصاص وام خود اشتغالی در سال تولید کالای ایرانی

 • 21 فروردین

  همراه مشاور پایش

  افتتاح همراه مشاور پایش در جهت پاسخگویی 24 به نیازهای مشتریان

آخرین نظرات کاربران

 • گودرز تقوی

  درود. سپاس از ثبت شرکت اینجانب.

 • بهروز مرادی

  بسیار ممنون از مشاوره های تخصصی شما