براساس ماده 72 لایحه قانون تجارت از اجتماع صاحبان سهام مجامع عمومی تشکیل می گردد.اشخاصی که در شرکت سهامی سهامدار نمی باشند این اجازه را ندارند تا در جلسه های مجامع عمومی شرکت نمایند در صورتی می توانند در این جلسه ها شرکت نمایند که به عنوان وکیل یا منشی باشند.حد نصاب تشکیل رسمی جلسات و هم چنین حد نصاب تصمیم گیری جلسات مجامع عمومی تابع اساسنامه می باشد مگر آن که قانون برای آن ترتیب دیگری را مشخص نموده باشد.

انواع مجامع عمومی

مجامع عمومی عبارتند از :

 1.  مجمع عمومی موسس
 2.  مجمع عمومی عادی
 3.  مجمع عمومی فوق العاده.

مجمع عمومی عادی چیست

به مجمع عمومی عادی مجمع عمومی سالیانه هم گفته می شود زیرا با استناد به ماده89 لایحه بایستی حداقل سالی یک مرتبه تشکیل گردد.به صورت کلی مجمع عمومی عادی به منظور انتخاب و برکناری مدیران و بازرسان و تصویب گزارش های مالی تشکیل می گردد.

وظایف مجمع عمومی عادی

مطابق ماده 86 لایحه ، وظایف مجمع عمومی عادی عام است و هر آن چه که در صلاحیت مجمع عمومی موسس و فوق العاده نمی باشد ، در صلاحیت مجمع عمومی عادی قرار دارد.

1. انتخاب مدیران شرکت به جز اولین مدیران

به سبب ماده 108 لایحه ، مدیران شرکت به واسطه مجمع عمومی موسس و مجمع عمومی عادی انتخاب می شوند. انتخاب نخستین مدیران در شرکت سهامی عام با اکثریت دو سوم آرای حاضر در مجمع عمومی موسس و در شرکت سهامی خاص با توافق تمامی سهامداران یعنی موسسین امکان پذیر می باشد.

2. انتخاب بازرس یا بازرسان شرکت به جز اولین بازرسان

به سبب مواد 88 و 144 لایحه ، مجمع عمومی عادی در هر سال یک یا چند بازرس انتخاب می کند تا براساس این قانون به وظایف خود عمل کنند. انتخاب اولین بازرس یا بازرسان در شرکت سهامی عام با اکثریت دو سوم آرای حاضر در مجمع عمومی موسس و در شرکت سهامی خاص با توافق تمامی سهامداران یعنی موسسین امکان پذیر است.

3. تقسیم سود و اندوخته اختیاری

بر اساس ماده 90 لایحه ،تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام فقط پس از تصویب مجمع عمومی جایز خواهد بود و در صورت وجود منافع ، تقسیم ده درصد از سود ویژه سالانه بین صاحبان سهام الزامی می باشد. در این که منظور از سود ویژه، خالص می باشد یا قابل تقسیم اختلاف نظر وجود دارد ولی به نظر می رسد منظور از سود در این ماده ، سود قابل تقسیم وجود نداشته باشد.
مقصود از اندوخته در این ماده،اندوخته اختیاری است زیرا اندوخته قانونی موضوع ماده 238 لایحه قابل تقسیم نمی باشد. هم چنین به سبب ماده 240 لایحه،زمان تقسیم سود و اندوخته ها پس از تصویب حساب های مالی و احراز وجود سود در مجمع عمومی عادی می باشد زیرا در صورت عدم وجود سود، تقسیم آن موضوعیت ندارد.

4. تصویب یا رد معامله ی مدیران یا مدیر عامل با شرکت

به سبب ماده 131 لایحه ،در صورتی که معاملات مذکور در ماده 129 لایحه بدون اجازه هیات مدیره صورت گرفته باشد، در صورتی که مجمع عمومی عادی معامله را تصویب ننماید ، معاملات با تصمیم مجمع عمومی عادی قابل ابطال در دادگاه خواهد بود.

5. تعیین حق جلسه برای اعضای غیرموظف هیات مدیره

به سبب ماده 134 لایحه ،مجمع عمومی عادی صاحبان سهام می تواند با توجه به ساعات حضور اعضای غیرموظف هیات مدیره در جلسات هیات مزبوز،پرداخت مبلغی را به آن ها به طور مقطوع بابت حق حضور آن ها در جلسات تصویب کند مجمع عمومی این مبلغ را با توجه به تعداد ساعات و اوقاتی که هر عضو هیات مدیره در جلسات هیات حضور داشته است تعیین خواهد کرد.اعضای غیرموظف چون غیرحضور در جلسات،رابطه کاری دیگری با شرکت ندارند،حق حضور در جلسات دریافت می کنند اما اعضای موظف هیات مدیره به دلیل رابطه کاری با شرکت ،حقوق مستمر دریافت می کنند.

6. تعیین پاداش برای اعضای هیات مدیره

به سبب ماده 134 لایحه ،مجمع عمومی در صورت پیش بینی اساسنامه ،می تواند نسبت معینی از سود خالص سالانه شرکت را به عنوان پاداش به اعضای هیات مدیره تخصیص دهد. مطابق ماده 241 اصلاحی لایحه ،این پاداش نباید در شرکت های سهامی عام از سه درصد ( 3% ) و در شرکت های سهامی خاص از شش درصد ( 6% ) سودی که در همان سال به صاحبان سهام قابل پرداخت است ، تجاوز کند.

7. تعیین حق الزحمه برای بازرس

به سبب ماده 155 لایحه ، تعیین حق الزحمه بازرس با مجمع عمومی عادی است.

8. تعیین روزنامه کثیرالانتشار

به سبب ماده 97 لایحه ،در کلیه موارد دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی، باید از طریق نشر آگهی در روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های مربوط به شرکت در آن نشر می گردد، به عمل آید.

هر یک از مجامع عمومی عادی یا سالیانه ، باید روزنامه کثیرالانتشاری را که هر گونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل مجمع عمومی سالانه بعد در آن منتشر خواهد شد تعیین نمایند.

این تصمیم باید در روزنامه کثیرالانتشاری که تا تاریخ چنین تصمیمی جهت نشر دعوت نامه ها و اطلاعیه های مربوط به شرکت قبلاَ تعیین شده منتشر گردد.
البته باید در نظر داشت ، تعیین نکردن روزنامه جدید به معنای بقای روزنامه قبلی می باشد.

9. انتخاب بازرس یا بازرسان علی البدل

به سبب ماده 146 لایحه ،مجمع عمومی عادی باید یک یا چند بازرس علی البدل نیز انتخاب کند تا در صورت معذوریت یا فوت یا استعفا یا سلب شرایط یا عدم قبول سمت توسط بازرس یا بازرسان اصلی جهت انجام وظایف بازرسی دعوت شوند.
انتخاب بازرس علی البدل اجباری می باشد اما انتخاب هیات مدیره علی البدل اختیاری است.

10. تصویب امور مالی

به سبب ماده 89 لایحه ،مجمع عمومی عادی باید سالی یک بار در موقعی که در اساسنامه پیش بینی شده است برای رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی قبل و صورت دارایی و مطالبات و دیون شرکت و صورت حساب دوره عملکرد سالیانه شرکت و رسیدگی به گزارش مدیران و بازرس یا بازرسان و سایر امور مربوط به حساب های سال مالی تشکیل شود.

گروه ثبت پایش آماده ارائه خدمات ثبتی به متقاضیان محترم در این زمینه می باشد بنابراین در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان گروه ثبت پایش در ارتباط باشید.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قوانین ثبت شرکت به مقاله آن مراجعه نمایید.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 6 آیین نامه اجرایی 11

  اختصاص وام خود اشتغالی در سال تولید کالای ایرانی

 • 21 فروردین

  همراه مشاور پایش

  افتتاح همراه مشاور پایش در جهت پاسخگویی 24 به نیازهای مشتریان

آخرین نظرات کاربران

 • گودرز تقوی

  درود. سپاس از ثبت شرکت اینجانب.

 • بهروز مرادی

  بسیار ممنون از مشاوره های تخصصی شما