به طور اساسی شرکت دانش بنیان،تولید کننده ی کالا نمی باشد و هم چنین ،زمین یا ماشین آلات خاصی هم  ندارد. به صورت عمده عده ای از اشخاصی که دارای تحصیلات عالیه می باشند و تجربه کافی هم دارند دست به خلق اطلاعاتی می زنند که این اطلاعات محصولات شرکت به شمار میرود و سبب کسب درآمد بسیار زیادی می گردد..

یکی از دغدغه های همیشگی و اصلی شرکت موضوع طرح های صنعتی و مالکیت معنوی محصولات می باشد که ، که نگهداری  حقوق معنوی این اطلاعات ،یکی از مهم ترین و بنیادی ترین مسئله های حقوقی در شرکت های دانش بنیان می باشد،به دلیل این که  این دارایی ها را نمی توان لمس کرد.

اهداف شرکت دانش بنیان در کرج

هدف ازتاسیس و راه اندازی  شرکت های دانش بنیان افزایش و توسعه ی علم ، ثروت ، گسترش اقتصاد دانش محور و استفاده باصرفه تر  از پتانسیل های دانشگاه ها و اداره های  پژوهشی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات  می باشد.

از دیگر اهداف شرکت ها و موسسات دانش بنیان می توان به مواردی مانند  توسعه ی هدف های علمی کشور حاوی گسترش و استعمال اختراع و نوآوری، تجاری سازی نتیجه های پژوهش و گسترش حاوی طراحی و تولید کالا و خدمات محصولات دانش بنیان با ارزش افزوده فراوان اشاره نماییم.

نشان های تشخیص شرکت های دانش بنیان در کرج

مشخصه های تشخیص شرکت های دانش بنیان،به دو دسته مشخصه های عمومی و اختصاصی تقسیم می گردند .شرکت های متقاضی بایستی  علاوه بر مشخصه های عمومی ،شرایط مشخص شده در یکی از سه دسته مشخصه های  اختصاصی را هم فراهم کنند.

برای مطالعه بیشتر در مورد اظهارنامه ثبت شرکت و ثبت شرکت سهامی خاص در کرج مقالات ما را مطالعه فرمائید.

شاخص های عمومی

لااقل دو سوم از اعضای هیات مدیره شرکت بایستی ،حداقل دو مورد از شرایط ذیل را فراهم نمایند.

 1. حداقل بایستی  دارای مدرک کارشناسی باشند.
 2.  بایستی حداقل 3 سال سابقه فعالیت کاری یا علمی درزمینه ی  فعالیت شرکت و یا سابقه مدیریتی داشته باشند.
 3. حداقل بایستی شامل یک اختراع ثبت شده و بررسی شده داخلی یا یک اختراع بین المللی که با زمینه ی کاری مرتبط شرکت در ارتباط باشد.  
 4. بایستی لا اقل نصفی از درآمد شرکت در یک سال مالی گذشته شرکت،متاثر از فروش فناوری،کالا و یا خدمات دانش بنیان(شامل خدمات تحقیق و گسترش و طراحی مهندسی که مرتبط  با لیست  کالاهای دانش بنیان و خدمات تخصصی دانش بنیان)آن شرکت به وسیله ی قرارداد باشد. تبصره:شرکت هایی که در مرحله تجاری سازی نخستین  کالای دانش بنیان خود می باشند ،چنانچه  در بردارنده ی  تولید پایلوت موفق هستند ،و از مراجع صلاحیتدار داخلی یا بین المللی مجوز های لازم را دریافت کرده باشند ،و شامل بازاری با اطمینان و یا اعلام نیاز دارای اعتبار به همراه قرارداد تولید کالا باشند،از رعایت نمودن  بند 1-2 معاف هستند.
 5. برای حداقل 3 نفر از کارکنان تمام وقت شرکت سابقه بیمه پرداختی  بایستی ،حداقل 6 ماه باشد.
شاخص های اختصاصی

شرکت متقاضی بایستی  علاوه بر این که دربردارنده ی  مشخصه های عمومی باشند می بایست دارنده ی تمامی شرایط اختصاصی در یکی از دسته های ذیل هم  باشند:

 1. شرکت های تولید کننده کالاهای دانش بنیان
 2. شرکت بایستی  تولید کننده کالا یا کالاهای دانش بنیان متناسب با  لیست کالاهای دانش بنیان تصویب شده کارگروه باشد که در 2 سال گذشته آن ها را در چارچوب  کالاهای جدید یا گسترش یافته ارائه نموده  و دانش فنی آن را از طریق انتقال یا خلق دانش فنی،به وسیله ی فعالیت های تحقیق و گسترش ،نهادینه نماید.

با توجه به "نظام نامه ی  تشخیص شرکت ها و موسسه های  دانش بنیان "تصویب  کارگروه  تحقیق و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسه های دانش بنیان و تصدی بر اجرا"یکی از شروط های لازم جهت  شرکت های تولید کننده و دانش بنیان،تولید نمودن کالاهای دانش بنیان می باشد.

محصولات دانش بنیان در کرج

براساس  دو رویکرد،این محصولات مشخص شده است:

 • زمینه هایی که وجود کالاهای دانش بنیان و یا فناوری بالاتر در آن ها وجه ای پیروز دارد و میانگین فعالیت های بررسی  و گسترش  درآن ها بیشتر از دیگر زمینه های فناوری و صنعتی می باشد .مانند  حوزه های فناوری زیستی(پزشکی،کشاورزی،صنعتی و محیط زیست)، فناوری نانو (محصولات و مواد) ،فوتونیک و اپیتک (موادقطعات و سامانه ها) ،فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری، انرژ‌ی های نو(هسته ای و تجدید پذیر) دارو، الکترونیک،مواد پیشرفته، ساخت و تولید پیشرفته و هوافضا (پرنده ها ، ماهوا ره ها و موشکها)
 • دیگر  حوزه ها و بخش هایی که وجود کالاهای دانش بنیان در آن ها تصرف ندارد ، اما نفوذ فناوری های بالاتر و شکل گیری محصولات دانش بنیان در آن هارویت می شود. (مانند نفت و گاز ،عمران و حمل و نقل، برق ، معدن کشاورزی ،آب و هوا)

گروه ثبت پایش متخصص در امور ثبت شرکت در کرج

مشخصه های كالاها وخدمات دانش بنيان در کرج

 •  فناوري زيستي (پزشكي، كشاورزي، صنعتي و محيط زيست)
 •  فناوري نانو (محصولات و  مواد )
 • اپتیک و فوتونیک (مواد، قطعات و سامانه ها)
 •  مواد پيشرفته  شیمیایی و غیر شیمیایی  (فلزات، كامپوزيت ها، سراميك ها، پليمرها   )
 • الكترونيك و کنترل (ميكروالكترونيك، قطعات، مدارها، سخت افزار کامپیوتر و سامانه ها)
 • فناوري اطلاعات وارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری.
 •  تجهیزات پیشرفته ساخت، توليد و آزمایشگاهی.
 • داروهای پیشرفته و مهندسی پزشکی.
 •  هوافضا (پرنده ها، ماهواره ها، موشك ها)
 •  انرژي (هسته اي، نفت و گاز و تجدید پذیر)
 •  محصولات پیشرفته دیگر زمینه ها(رباتیک و ...)
 •  صنایع و محصولات  دریایی.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 6 آیین نامه اجرایی 11

  اختصاص وام خود اشتغالی در سال تولید کالای ایرانی

 • 21 فروردین

  همراه مشاور پایش

  افتتاح همراه مشاور پایش در جهت پاسخگویی 24 به نیازهای مشتریان

آخرین نظرات کاربران

 • گودرز تقوی

  درود. سپاس از ثبت شرکت اینجانب.

 • بهروز مرادی

  بسیار ممنون از مشاوره های تخصصی شما