درباره شرکت های تجاری در بخش هایی از قانون تجارت بحث شده است و شرکت تضامنی یکی از مهمترین انواع شرکت های تجاری می باشد که در قسمت های مختلفی از قانون تجارت به موضوعات مرتبط با آن پرداخته شده و در این مقاله به جدیدترین قوانین وضع شده در کشور در رابطه با این مدل شرکت ها اشاره شده است و ساختار کلی آن مشتمل بر مدیریت، انحلال، تقسیم سود، مسئولیت شرکاء و مسائل دیگر مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار گرفته است.

تاسیس شرکت تضامنی در کرج

شرکت تضامنی از جمله شرکت های تجاری محسوب می شود که قانونگذار به آن در قانون تجارت اشاره کرده است و به خاطر ویژگی های بخصوص عضویتی که دارد جهت انجام فعالیت تجاری مناسب قلمداد می شود.

ما در این مقاله در جستجوی جواب به سوالاتی در خصوص تاسیس شرکت تضامنی در کرج هستیم و در این مقاله در جهت،وضعیت شرکا و نحوه اداره شرکت تضامنی و مسئولیت شرکا و نحوه انحلال آن مطالبی را شرح خواهیم داد.

امیدواریم در مقاله حاضر توانسته باشیم تا جایی که می توانیم ساختار این نوع شرکت را برای مخاطبان خود تشریح کرده باشیم.

می توانید در این مورد در صورت عدم تجربه در زمینه ثبت شرکت در کرج با مشاوران و کارشناسان گروه ثبت پایش در تماس باشید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

تاسیس شركت تضامنی در کرج 

با استفاده از برگه هایی که در ا76 اداره ثبت شرکت ها منتشر شده می توان شرکت نامه تاسیس شركت تضامنی را تنظیم نمود. مواردی که در شركتنامه مذكور باید نام برد عبارتند از نوع موضوع شركت و مركز اصلی و آدرس كامل و نیز اسامی شركا یا موسسین و شماره شناسنامه و محل سکونت آنها و غیره. کل سرمایه نقدی جهت تاسیس شركت تضامنی اخذ می شود و درصورتی که سهم الشركه به صورت غیر نقدی باشد باید تقویم شده و تحویل داده شود.

موسسان شرکت در هنگام تاسیس شركت نسبت به تنظیم  اساسنامه مربوطه كه در اصل آئین نامه داخلی شركت محسوب می شود،اقدام می کنند. به ثبت رسیدن این شرکت ها مطابق ماده 195 ق.ت. ثبت ضروری و واجب الاجرا است و این قبیل شرکت ها مشمول مقررات قانون ثبت شرکت ها می باشند.

تعریف شركت و وضعیت حقوقی شركا

شركت تضامنی به شركتی گفته می شود كه دو یا چند نفر تحت عنوان خاصی جهت اجرای امور تجارتی با مسئولیت تضامنی تاسیس می کنند.

چنانچه شرکت متحمل قرض و دیون شود و دارائی شركت جهت پرداخت کلیه قروض به اندازه كافی نباشد و شرکا دارایی کافی جهت تادیه قروض نداشته باشند هریک به تنهایی مسئول پرداخت قروض بوده و چنانچه شرکا خلاف این را تصمیم گرفته باشند  در قبال اشخاص ثالث بی اعتبار تلقی خواهدشد.

مدیر شركت تضامنی از میان شرکا تعیین می شود و و اداره شرکت را تقبل می کند ولی امکان دارد که مدیر مذکور خارج از شرکا انتخاب شود. (ماده 12ظ ق.ت)

ذکر عبارت شرکت تضامنی و نیز ذکر اسم حداقل یکی از شرکا در اسم شركت تضامنی الزامی است. چنانچه اسم کلیه شرکا در اسم شرکت ذکر نشده باشد باید پس از اسم شریکی که نام برده شده، عبارت "و شرکا" یا "برادران" ذکر شود. (ماده 117 ق.ت)

با توجه به مطالب فوق در می یابیم که دو یا چند شریک باهم شرکت تضامنی را تاسیس می کنند و مسئولین آنها در قبال تعهدات شرکت ، نامحدود می باشد و هر گونه تصمیم شرکا خلاف این ، در رابطه با اشخاص ثالث بی اعتبار تلقی می گردد تا حقوق اشخاص ثالث رعایت شود.

و در آخر با توجه به مطالب فوق باید این نکته را بخاطر داشت که بخاطر اینکه قرارداد شرکت تضامنی به شکل شخصی است انتقال سهم الشرکه هر یک از شرکا غیر ممکن است مگر اینکه شرکا در طول حیات نسبت به این امر رضایت و توافق دهند و یا پپس از فوت یکی از شرکا ، انتقال ممکن می گردد.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت تضامنی در کرج

 1. ارائه دو رونوشت از تقاضانامه.
 2. ارائه دو رونوشت از شرکت‌نامه.
 3. ارائه دو رونوشت از اساسنامه.
 4. ارائه رونوشت شناسنامه‌ی شرکا.
 5.  اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح و ارائه آن در صورت نیاز. 

مراحل ثبت شرکت تضامنی در کرج

زمانی که وارد سایت می شوید بر اساس نوع قالب ثبتی شرکت مراحل را طی کنید در ابتدا قالب خود را مشخص کنید سپس فرم را مرحله به مرحله و موارد ستاره دار را درج نمایید.از جمله اینکه در فرم اول اطلاعاتی از قبیل مشخصات هویتی و تابعیت و ... را باید درج نمایید.

نام هایی متناسب با حیطه فعالیتی شرکت را انتخاب نمایید 5 نام تعیین کنید که سه سیلابی باشد و به ترتیب اولویت در سامانه درج نمایید . شرایط تعیین نام بدین صورت می باشد :

در مرحله بعد باید موضوع شرکت را بر اساس مجوز فعالیتی آن درج نمایید و کلیه مشخصات مجوز نیز قید گردد در صورتی که شرکت محدود و نا محدود می باشد مدت زمان فعالیت نیر باید قید گردد.  

میزان سرمایه شرکت را نیز قید نمایید.در صورتی که سرمایه نقدی و یا غیر نقدی می باشد گزینه مورد نظر را انتخاب نمایید . شرایط میزان سرمایه در ثبت شرکت حداقل 1 میلیون ریال می باشد.

درج مشخصات شرکت و سهامداران و یا اعضا شرکت.اطلاعات هویتی و آدرس و شماره تماس هرکدام.

سمت هرکدام از اعضا شرکت را قید نمایید.هم چنین تاریخ شروع فعالیت آنها و اینکه حق امضا دارند و یا خیر درج شود.

در صورتی که نماینده قانونی برا شرکت وجود دارد اطلاعات آن درج شود.

در صورت وجود شعبه اطلاعات تاسیس شعبه وارد کردن اطلاعاتی از قبیل کدپستی آدرس تلفن تماس و هم چنین واحد ثبتی شعبه و...

اطلاعات سال مالی شرکت را تکمیل نمایید و هم چنین از فهرست مربوطه اطلاعات روزنامه شرکت را انتخاب نمایید.

متن اظهارنامه شرکت را مانند اساسنامه و شرکتنامه در جایگاه خود به صورت کامل درج نمایید.

سپس مدارک مربوطه ثبت شرکت را آماده و سپس اسکن نموده و در جاگاه خود در سامانه بارگذاری نمایید.

در پایان بازبینی اطلاعات بدین صورت کلیه اطلاعات درج شده در سامانه برای متقاضی نمایش داده خواهد شد که می تواند در صورت نقص و ایراد آن را رفع نموده و سپس جهت اطمینان از صحت اطلاعات درج شده می تواند پذیرش نهایی را انتخاب نماید و سپس از سامانه کدرهگیری و رمز عبور را دریافت نمایید.

سپس از اظهارنامه ثبت شرکت پرینت گرفته به همراه کلیه مدارک که در ذیل آن اعضا و شرکا امضا نموده باشند از طریق پست به اداره ثبت شرکتها ارسال شود.

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 6 آیین نامه اجرایی 11

  اختصاص وام خود اشتغالی در سال تولید کالای ایرانی

 • 21 فروردین

  همراه مشاور پایش

  افتتاح همراه مشاور پایش در جهت پاسخگویی 24 به نیازهای مشتریان

آخرین نظرات کاربران

 • گودرز تقوی

  درود. سپاس از ثبت شرکت اینجانب.

 • بهروز مرادی

  بسیار ممنون از مشاوره های تخصصی شما