در بین شرکت های هفت گانه تجاری، شرکت های سهامی خاص و با مسئولیت محدود از مرسوم ترین و دارای رواج ترین نوع از انواع شرکت ها محسوب می شوند و در نقطه ی مخالف ، شرکت های مختلط غیر سهامی – مختلط سهامی دربازار تجارت و بازرگانی و امور انتفاعی،رایج نبوده و انحلال و ابطال آن ها دردسته شرکت های بازرگانی است که هیچگونه خلاء یا مشکلی در این مورد ایجاد نخواهد کرد.

بهترین نوع شرکت

برای اینکه این مساله بهتر قابل درک شود، توضیح اندکی در مورد بقیه شرکت ها داده ، و شرکت های سهامی خاص و با مسئولیت محدود به عنوان رایج ترین انواع شرکت ها را مورد بررسی قرار میدهیم.

شرکت با مسئولیت محدود

به شرکتی  که بین دو یا چند نفر برای فعالیت تجاری تشکیل شده باشد و سرمایه شرکا  به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود؛ و فقط به مقدار سرمایه‌ی آورده ی خود مسئول قرضها و تعهدات شرکت می باشد شرکت با مسئولیت محدود گفته می شود.در اسم شرکت باید عبارت ‹‹‌با مسئولیت محدود›› ‌ذکر شود.

سهامی خاص

شرکت شرکت سهامی خاص شرکتی است بازرگانی (حتی اگر نوع فعالیت آن،‌ امور بازرگانی نباشد) که تمام سرمایه‌ی آن فقط  توسط مؤسسین،تأمین‌ شده و سرمایه‌ی هر کدام از آنها به سهام، تقسیم می شود و مسئولیت افراد دارای سهام، ‌ به مبلغ اسمی سهام آنها محدود می شود. سهام‌داران نباید کمتر از سه نفر باشند وباید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله از اسم شرکت عنوان «‌شرکت سهامی خاص»‌، به طور واضح قید شود و در تواندن آن مشکلی نباشد.

شرکت سهامی عام

شرکت سهامی‌عام، شرکت بازرگانی است (‌حتی اگر موضوع فعالیت آن، کارهای بازرگانی نباشد) که سرمایه‌‌ی آن به سهام، تقسیم‌شده که بخشی از این سرمایه از طریق فروش سهام به مردم تأمین‌ می‌شود. در شرکت سهامی‌عام، تعداد سهام‌داران نباید از سه نفر کمتر باشد و مسئولیت سهام‌داران، محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. در این شرکت، عبارت «شرکت سهامی عام» باید قبل از نام شرکت با بعد از آن، بدون فاصله با نام شرکت در کلیه‌ی اوراق و اطلاعیه‌ها و آگهی‌های شرکت به طور روشن و خوانا قید شود.

شرکت تضامنی

شرکتی است که برای امور تجاری با نامی مخصوص بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل شده باشد.اگر دارایی شرکت برای ادای تمام قرضها به اندازه کافی نباشد؛ شرکا مسئول پرداخت تمام قرضهای شرکت هستند. هر قراری غیر ازاین که بین شرکا ، گزاشته  شده باشد در برابر اشخاص ثالث، بدون اعتبار خواهد بود. در نام شرکت تضامنی باید عبارت «شرکت تضامنی» آورده شود ‌ودست کم اسم یک نفر از شرکا بیان شود.

شرکت نسبی

 شرکتی است که جهت فعالیتهای تجاری، با نامی مخصوص بین دو یا چند نفر تشکیل می‌شود وهریک از شرکا با توجه به  سرمایه‌ای که دارد مسئولیت به عهده دارد  به آن شرکت نسبی می گویند. در اسم شرکت نسبی عبارت «شرکت نسبی» و دست کم نام یکی از شرکا باید بیان شود؛ در چنانکه  در اسم شرکت اسامی تمام شرکا ذکر نشده باشد، پس از نام شریک یا شرکایی که بیان شده عبارتی از قبیل «و شرکا» و «‌و برادران» باید آورده شود.

شرکت تعاونی

بر طبق قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران، شرکت تعاونی، شرکتی است که کل یا دست کم 51% سرمایه‌ی آن توسط اعضا در اختیار شرکت تعاونی قرارگیرد و وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها،بانک ها، شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت و تحت پوشش دولت،  شوراهای اسلامی کشوری، شهرداری ها، بنیاد مستضعفان و بقیه ی نهادهای عمومی می‌توانند برای اجرای بند 2 اصل 43 توسط وام بدون بهره یا هر راه مجاز دیگر مانند مشارکت، مضاربه، اجاره، ‌مساقات،مزارعه، اجاره به شرط تملیک، فروش اقساطی و صلح،بیع شرط،  بدون انکه عضو باشند جهت کمک در تأمین یا ازدیاد سرمایه‌ی شرکت‌های تعاونی اقدام کنند.

شرکت مختلط سهامی

شرکتی که با یک اسم مخصوص بین یک عده شرکاء سهامی و یک یا چند شریک تضامنی تشکیل می شود».شرکت مختلط سهامی گفته می شود.  بدین ترتیب شرکت نامبرده ترکیبی از شرکت تضامنی و شرکت سهامی است. مقررات شرکت تضامنی برای شریک یا شرکا ضامن برقرار است ومقررات شرکت سهامی  برای شرکاء سهامی برقرار است و دربعضی موارد که شرکتها با یکدیگر اختلاف داشته باشند مقررات خاصی وضع شده است.

شرکت مختلط غیر سهامی

 شرکتی است که جهت عملیات تجارتی در زیر یک اسم مخصوص بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می شود.

در اصل با توجه به تعریف های انوع شرکت که در این مقاله به شرح آن پرداخته شد می توان فهمید که کدام نوع شرکت برای انجام کار شما و یا هدفی که ند نظر دارید مناسبتر است و اقدام به ثبت آن شرکت کنید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 6 آیین نامه اجرایی 11

  اختصاص وام خود اشتغالی در سال تولید کالای ایرانی

 • 21 فروردین

  همراه مشاور پایش

  افتتاح همراه مشاور پایش در جهت پاسخگویی 24 به نیازهای مشتریان

آخرین نظرات کاربران

 • گودرز تقوی

  درود. سپاس از ثبت شرکت اینجانب.

 • بهروز مرادی

  بسیار ممنون از مشاوره های تخصصی شما